Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Marta pirmā puse dārgmetālu tirgiem izrādījās neticami svārstīga. Zelta cenas sasniedza 2020. gada jūlija augstākos līmeņus, testējot arī cenu 2070 USD/oz.
Ģeopolitisko risku šoks lika finanšu tirgus dalībniekiem pārvērtēt jauno realitāti. Kritums akciju tirgū liecināja par investoru pāreju uz safe haven aktīviem. Tomēr ASV Federālo rezervju sistēmas plāns marta sanāksmē veikt procentu likmju paaugstināšanu ierobežoja augšupejas potenciālu un izraisīja cenu korekciju pagājušajā nedēļā. Vienlaikus jāpiemin, ka tirgus ir nomierinājies un investori šobrīd nesaskata augstu varbūtību, ka militārais konflikts izplatīsies ārpus Ukrainas teritoriālajām robežām un ievilks tajā citas valstis.
Centrālo banku lēmumi
FRS priekšsēdētāja Džeroma Pauela runa marta sākumā norādīja, ka procentu likmes martā, visticamāk, pieaugs par 0,25%, apzinoties īstermiņa riskus ekonomikai, taču FRS likmes paaugstinās agresīvāk gadījumā, ja inflācija nesamazināsies. Inflācija ASV februārī sasniedza 7,9%.
Marta sanāksmē ECB nolēma ātrāk ierobežot aktīvu atpirkšanas programmu. Programmai tiks atvēlēti 40 miljardi eiro aprīlī, 30 miljardi eiro maijā un 20 miljardi eiro jūnijā, taču regulators arī uzsvēra, ka nepieciešamības gadījumā programma varētu tikt arī atsākta. ECB vadītāja Kristīne Lagarda neizslēdza arī likmju paaugstināšanu gada beigās.
Šī nedēļa būs aktīva centrālajām bankām. Paredzētas FRS sistēmas un Anglijas Bankas sēdes, no kurām gaidāms procentu likmju pieaugums. Japānas Banka piektdienas sanāksmē var padarīt savu retoriku stingrāku. Regulatoru publiskie paziņojumi un ekonomikas statistikas publicēšana saglabās dārgmetālu augstu volatilitāti (svārstīgumu).
Notikumi Krievijā, kas saistīti ar dārgmetāliem
Līdz šim Krievijā zelta stieņi bija ar pievienotās vērtības nodokli apliekama prece. Jauns valdības lēmums atceļ PVN darījumiem ar zelta stieņiem. Ar šo lēmumu bija paredzēts padarīt ieguldījumus dārgmetālos Krievijas iedzīvotājiem pieejamākus.
Taču ir kāds notikums, kas šo ziņu aizēno – Londonas dārgmetālu tirgus asociācija (LBMA) apturējusi sešu Krievijas dārgmetālu pārstrādes rūpnīcu akreditāciju. Stieņi no minētajām pārstrādes rūpnīcām netiks pieņemti Londonas tirgū līdz turpmākam paziņojumam, tomēr dārgmetālu produkti, kas ir saražoti pirms apturēšanas datuma, turpinās cirkulēt tirgū.
Un tas nozīmē, ka, faktiski, Krievijā ražotie zelta stieņi būtiski zaudēs savu likviditāti.
Pēc tirgus dalībnieku domām, Krievijas dārgmetālu pārstrādes rūpnīcu akreditācijas apturēšana pasaules dārgmetālu tirgu neietekmēs būtiski, un Krievijā ražoti dārgmetāli turpinās savu pircēju atrašanu tādās valstīs kā Ķīna un Tuvie Austrumi.
Cenu svārstības ģeopolitiskās saspringtības apstākļos
Ģeopolitiskie notikumi pacēla zelta cenas līdz atzīmei 2078 USD/oz, taču tirgus ilgi nenoturējās šajā līmenī. FRS tirgus komitejas sēdes priekšvakarā cenas noslīdēja līdz 1919 USD/oz. Inflācija ASV februārī turpināja pieaugt, un marta sanāksmes laikā nostiprināja tirgus dalībnieku pārliecību par procentu likmju paaugstināšanu. Tomēr tuvāko mēnešu laikā FRS darbības var būt ne tik stingras, kā sākotnēji tika gaidīts, augsto enerģijas cenu, piegādes ķēdes problēmu un pieaugošās finanšu tirgus nestabilitātes dēļ.
Blakus interesei par zeltu kā par miera ostas aktīvu, tirgū sāk parādīties arī plašāka stratēģiskā interese par dārgmetālu. Investorus arvien vairāk satrauc inflācijas kāpuma perspektīvas un tas, cik lielā mērā centrālo banku politikas var veiksmīgi līdzsvarot inflācijas un procentu likmju kombināciju. Stratēģiskā portfeļa diversifikācija ar zeltu, ņemot vērā īstermiņa makroekonomisko nenoteiktību, augstu inflācijas līmeni un līdz ar to arī zemākas reālās likmes, nozīmētu, ka augstam zelta cenu līmenim jābūt ilgtstošam.
Zelta cenu prognozes
Investīciju bankas CITI analītiķi prognozē, ka recesijas pieaugošā iespējamība 2022. gada 2. pusē vai 2023. gadā, zelta cenas var pārvietot 2350-2500 USD/oz robežās.
Saskaņā ar Bloomberg Intelligence datiem, zelts ir viens no aktīviem, kas šogad varētu gūt vislielāko sniegumu. Turpretīm, analītiķi prognozē naftas pieprasījuma samazināšanos. Saskaņā ar Bloomberg Intelligence vecākā stratēģa domām, zelts ir gatavs šķērsot rubikonu 2000 USD par unci.
Potenciāli 2022. gada beigās naftas cena varētu būt 50 $ un zelta cena – 2500 $.
— sacīja Bloomberg Intelligence pārstāvis.
Savukārt ASV investīciju banka Goldman Sachs paaugstināja zelta cenas prognozes nākamajiem 3, 6 un 12 mēnešiem attiecīgi no 1950/2050/2150 dolāriem līdz 2300/2500/2500 dolāriem par unci.
Situācija ar sudrabu
Sudraba cenas aizvadītajā periodā korelācijā ar zelta tirgu paaugstinājās virs 27.3 USD/oz, taču pēc tam noslīdēja līdz 25.18 USD/oz. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu bija 78,25 (vidēji 5 gadu laikā – 79,50). Sudrabs kalpo kā miera osta tāpat kā zelts, taču tas ir riskantāks aktīvs, kas ir atkarīgs no ekonomiskās izaugsmes perspektīvām.
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.
Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.