Nereti centrālo baņķieru uzstāšanās runas (ASV Federālo rezervju sistēma nav izņēmums) piesaista lielāku sabiedrības uzmanību nekā citu amatpersonu runas. Šķiet, paziņojuma svarīguma ziņā konkurenci var sastādīt tikai valstu prezidenti.
Kāpēc centrālo banku vadītāju paziņojumi ir svarīgi? Tieši viņi spēj satricināt finanšu tirgu, kā arī izraisīt analītiķu un investoru reakciju.
Zelta cena pagājušajā piektdienā koriģējās par 1,2% pēc ASV Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētāja Džeroma Pauela runas ikgadējā simpozija Džeksonholā. FRS vadītājs sacīja, ka cīņā ar inflāciju regulators turpinās paaugstināt procentu likmes, lai cīnītos ar inflāciju. Likmes tiks paaugstinātas, neskatoties uz recesijas risku (kas tehniski jau pastāv).
- Dow Jones Industrial Average kritums pārsniedza 1000 punktus un bija lielākais procentos kopš 18. maija. Līdz tirgus slēgšanai piektdien tas nokritās par 3,03%.
- S&P 500 un Nasdaq Composite uzrādīja straujāko kritumu kopš jūnija.
- Standard & Poor’s 500 nokritās par 3,37%.
- Nasdaq Composite zaudēja 3,94%.
- Āzijas akcijas pirmdien zaudēja vairāk nekā 2%.
Ir vērts atzīmēt, ka kopš pirmdienas rīta zelts ir atguvis daļu no “zaudētās” pozīcijas.
Kas notika Džeksonholā?
FRS priekšsēdētājs Džeroms Pauels savā runā simpozijā Džeksonholā atzīmēja nepieciešamību apturēt inflāciju kāpumu ar ierobežojošas monetārās politikas palīdzību. Viņš brīdināja par iespējamām ekonomiskajām problēmām, kas varētu skart mājsaimniecības un uzņēmumus. FRS vadītājs Pauels faktiski sagrāva investoru cerības, paziņojot, ka turpmāka FRS stingrība būs mazāk agresīva.
Mēs apzināti un mērķtiecīgi virzām savu politiku līdz stāvoklim, kad tā būtiski ierobežos ekonomisko aktivitāti,
– pārliecinoši informēja Pauels.
Pēc Pauela teiktā, tas nozīmē lēnāku ekonomikas izaugsmi, vājāku darba tirgu un “sāpīgas sekas” mājsaimniecībām un uzņēmumiem. Tajā pašā laikā viņš nedeva mājienu par konkrētu lēmumu, kas varētu tikt pieņemts pēc septembra sanāksmes rezultātiem.
Eksperti vienbalsīgi uzsver, ka tirgum šādus izteikumus ir “grūti sagremot”.
Atgādināsim, ka ekonomiskās nenoteiktības apstākļos zeltu visbiežāk izmanto inflācijas risku hedžēšanas nolūkos. Tikmēr pieaugošās procentu likmes investoriem padara zeltu mazāk pievilcīgu.
Atruna
Rakstu sagatavoja Tavex Latvija Mārketinga departaments. Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:
- Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
- Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
- Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
- Finanšu koncerns Tavex Group ir vienīgais oficiālais investīciju zelta rūpnīcu Valcambi SA, PAMP Suisse, The Perth Mint, The Royal Mint, Austrian Mint un Rand Refinery pārstāvis Baltijas valstīs un Skandināvijā.
Komentāri