Vēsture
Šveicē ražotais PAMP 100 gramu zelta stienis
Šveices reputācija augstas kvalitātes luksusa preču ražošanā neaprobežojas tikai ar pulksteņu ražošanu, bet ir attiecināma arī uz investīciju zeltu. Šveicei zelts ir tas pats, kas Francijai — vīns; šo apgalvojumu apstiprina pārliecinoši fakti, kas pierāda, ka lielākā daļa pasaules zelta tiek apstrādāts šajā bagātajā Alpu valstī. Informācija Londonas Labas piegādes standarta sarakstā liecina, ka sešas dārgmetālu apstrādes rūpnīcas aizņem 90 % no visa tirgus, no kurām četras, tostarp PAMP, atrodas Šveicē. Vidēji Šveice apstrādā apmēram 65–75 % pasaules zelta gadā, kas to padara par vadošo zelta apstrādes un dārgmetālu stieņu ražošanas valsti visā pasaulē. Šveice šajā līdera pozīcijā atrodas, pateicoties tās augsta līmeņa drošībai, efektīvai loģistikai, spēcīgai finanšu sistēmai, kurai pielāgojas vairākas pasaules vadošās starptautiskās bankas un, vissvarīgākais, pateicoties tās stingrajiem likumiem, kas nosaka augstus standartus gatavo dārgmetālu izstrādājumu kvalitātei un provei. Piemēram, uz katra PAMP zelta stieņa reversa ir redzama kaltuves atpazīstamības zīme „ESSAYEUR FONDEUR”, kas garantē stieņa provi. Lai PAMP varētu šo zīmi uz stieņiem likt, uzņēmumam ir jāievēro stingrie Šveices federālie likumi (Cēlmetālu kontroles likums) un tajā ir jāstrādā apstiprinātam novērtētājam, kurš ir ieguvis nepieciešamās federālās novērtētāja licences. Apstiprinātam novērtētājam ir jāveic uzskaite par veiktajām cēlmetāla satura noteikšanas darbībām un jebkurā brīdī šie uzskaites reģistri ir jāuzrāda attiecīgajām varas institūcijām, lai tos pārbaudītu. Citiem vārdiem sakot, katra PAMP zelta stieņa provi akreditē valdība un nozares iestādes, to kvalitāte atbilst augstākajiem nozares standartiem un to pilnveido labākie Šveices inženieri, kā rezultātā rodas produkts ar tādu zelta kvalitāti, kas pārspēj visus izcilības standartus. Galu galā, tas taču ir ražots Šveicē.
Jēdziens „kaltie stieņi” norāda uz to, kāds stieņu izgatavošanas process ir pielietots. Process sākas ar zelta karsēšanu krāsnī, līdz tas pārvēršas izkausētā masā. Karsēšanas procesā zelts tiek attīrīts no nevēlamiem piemaisījumiem, līdz masu veido tikai izkausēts augstākās proves (visbiežāk 99,99%) zelts. Pēc tam izkausēto zeltu ielej veidnēs, kas parasti ir lielu stieņu formā, kur tas atdziest un sacietē. Tad sacietējušo zeltu ievieto spiednē, kas izrullē to vienāda izmēra paneļos. Pēc tam zelta paneļus ievieto spiešanas presē, kas no paneļiem izspiež sagataves. Nākamais solis ir katras zelta sagataves svēršana, lai pārliecinātos, ka neviena no tām nav smagāka vai vieglāka par noteikto svaru; svaram atbilstošās sagataves tālāk tiek pulētas, lai piešķirtu tām spīdīgu virsmu. Pēdējais posms ir kalšanas process, kurā zelta sagatave tiek ievietota kalšanas presē, kas ar lielu spēku uzspiež tā spiedveidni, lai uz tās esošo dizainu iespiestu zelta sagatavē. Rezultātā tiek iegūts izkalts stienis. Tikko izkaltais zelta stienis pēc tam tiek pārbaudīts un tad ievietots aizzīmogotā caurspīdīgā un drošā aizsargiepakojumā.
PAMP — cēlmetālu mākslas izstrādājumi
PAMP dibināja 1977. gadā Šveicē un kopš tā laika uzņēmums ir kļuvis par pasaulē ievērojamāko dārgmetālu stieņu ražotāju, kuru svars variē no 1 līdz 100 gramiem. PAMP galvenā ražotne atrodas skaistajā Šveices Kastelsanpetro ciematiņā, kurā darbojas moderna apstrādes un ražošanas rūpnīca, kurā slaveno dārgmetālu stieņu apstrādes un ražošanas procesos pielieto augstākās šveiciešu inženierijas prasmes un jaunākās tehnoloģijas. Izslavēts kā tirgus līderis inovācijās un mazumtirdzniecības cēlmetālu stieņu ražošanā, uzņēmums bija pirmais cēlmetālu ražotājs, kas atainoja dažādus attēlu motīvus arī uz zelta stieņa reversa. Viens no tiem, kuru rotā skaistā romiešu dieviete Fortūna, ir pieprasīts visā pasaulē, un šodien to uzskata par PAMP kā izcila zelta stieņu ražotāja firmas zīmi. Nav nekāds brīnums, ka firmas zīmes PAMP saīsinājums nozīmē „cēlmetālu mākslas izstrādājumi” (Produits Artistiques Métaux Précieux). Uzņēmuma PAMP augstās proves un kvalitātes dārgmetālu stieņus ir akreditējusi Šveices Nacionālā banka un LDTA (Londonas Dārgmetālu tirgus asociācija) un, pateicoties tam, vadošās finanšu iestādes, centrālās bankas, investori un kolekcionāri visā pasaulē izvēlas tieši šos stieņus.
PAMP — Londonas Dārgmetālu tirgus asociācijas biedrs
LDTA jeb Londonas Dārgmetālu tirgus asociāciju kā neatkarīgu uzraudzības iestādi dibināja Lielbritānijas Centrālā banka 1987. gadā. LDTA aizsākumus var atrast vairākus gadsimtus atpakaļ, kad 18. gs. sākumā Londona aizsāka savu ceļu kā pasaules vadošais cēlmetālu tirdzniecības centrs. Dēvēta par Londonas Zelta tirgu, šo asociāciju pārvaldīja paši Londonas ievērojamākie dārgmetālu tirgotāji un ražotāji, kuri uzraudzīja tirgu, akreditējot cēlmetāla apstrādātājus Londonas Labas piegādes standarta sarakstā. Tikai tiem apstrādātājiem, kuri atbilda Londonas Zelta tirgus sarakstā iekļautajiem kvalitātes un proves kritērijiem, bija ļauts „ieiet” Londonas dārgmetālu tirgū. Šodien vairāk nekā 135 uzņēmumi, tostarp vairāki lielākie cēlmetālu apstrādātāji, uzglabāšanas pakalpojumu sniedzēji, ražotāji un dārgmetālu tirgotāji, ir Londonas Dārgmetālu tirgus asociācijas biedri. Tie visi kopā veido LDTA — pasaulē cienījamāko un uzticamāko starptautisko iestādi, kas uzrauga zelta un sudraba ražošanas un apstrādes procesu. LDTA galvenais uzdevums ir pārvaldīt Labas piegādes standarta sarakstu, kas ir mūsdienu starptautiskais zelta un sudraba stieņu kvalitātes un raudzes noteikšanas standarts. Uzņēmums PAMP ir LDTA biedrs kopš 1987. gada.