Vēsture
Šīs monētas ražo Austrijas Monētu kaltuve. Austrijas zelta monētām „Filharmoniks”, kas emitētas laikā no 1989. gada līdz 2001. gadam, nominālvērtība ir izteikta Austrijas šiliņos. Kad 2000. gada sākumā Austrija pārgāja uz jauno eiro valūtu, tas nozīmēja, ka zelta monētu „Filharmoniks”, kas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, nominālvērtība arī bija jāmaina. Sākot ar 2002. gadu, visām zelta monētām „Filharmoniks” nominālvērtība ir norādīta eiro valūtā.
Zelta monēta „Filharmoniks” iemūžina klasisko mūziku tīrā zeltā
Austrijas zelta monēta „Filharmoniks” pirmo reizi tika laista apgrozībā 1989. gadā, un tā bija Austrijas pirmā monēta, kas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, kuras sastāvā bija 99,99 % zelts. Investīciju nozare zelta monētu „Filharmoniks” uzņēma ar sajūsmu, novērtējot tās augsto zelta provi, kaluma meistarību, kā arī to, ka tā bija pirmā zelta monēta, kas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, kura tika izgreznota ar mūzikas instrumentiem — kultūras simboliem, kas ir tuvi daudziem cilvēkiem. Lēmums par to, ka zelta „Filharmonika” tēma būs mūzika, bija pašsaprotams, jo tā iemieso gadsimtu gaitā gūtos Austrijas kultūras sasniegumus. Daudzi slaveni mūziķi un komponisti, piemēram, Mocarts, Štrauss un Bēthovens, ir snieguši ieguldījumu Austrijas, jo īpaši tās galvaspilsētas Vīnes, veidošanā, kas pazīstama ar tās operām un simfonijām. Viņu ieguldījums klasiskajā un romantiskajā mūzikā ir iemūžināts zelta „Filharmonika” monētā, kas to padara par īpaši pievilcīgu investoriem, kuriem tuvas ir skaistās tīrā zelta skaņas.
Zelta monētas „Filharmoniks” un Vīnes Filharmonijas orķestris
Zelta „Filharmoniks” ir nosaukts par godu pasaulē pazīstamajam Vīnes Filharmonijas orķestrim. 19. gs. sākumā Vīnē trūka profesionālu orķestru, tāpēc 1842. gadā cilvēku grupa dibināja šo orķestri. Orķestri kā neatkarīgu organizāciju pārvaldīja administratīva komiteja, ko demokrātiskā ceļā ievēlēja orķestra muzikanti. Ansambļa sastāvā esošos profesionālos mūziķus izvēlējās tikai no Vīnes Valsts operas, kur tiem bija jābūt spēlējušiem vismaz trīs gadus, lai viņus vispār apsvērtu kā potenciālos orķestra dalībniekus. Šis stingrais atlases process ir saglabājies līdz šai dienai, tā nodrošinot to, ka Vīnes Filharmonijas orķestrī visi dalībnieki ir ar visaugstāko māksliniecisko profesionalitāti. Mūsdienās Vīnes Filharmonijas orķestris ir pazīstams ar tā tradicionālajiem Jaunā gada koncertiem, kur tie spēlē nostalģisku mūziku, ko sarakstījuši ievērojami komponisti. Šie koncerti ir ieguvuši tādu popularitāti, ka tos televīzijā pārraida vairāk nekā 90 valstīs, ar graciozo un pacilājošo mūziku sūtot prieka vēsti Jaunajā gadā.
Austrijas Monētu kaltuve, kas ir Austrijas Centrālās bankas filiāle, ir pasaulē pazīstama monētu kaltuve, kuras vēsture aizsākās 12. gadsimtā. Austrijas Monētu kaltuves stāsts aizsākās 1194. gadā, kad Ričards Lauvassirds samaksāja Austrijas hercogam Leopoldam V 12 tonnas sudraba, lai atbrīvotu viņu no ieslodzījuma. Vēlāk hercogs izmantoja šo sudrabu, lai kaltu sudraba monētas, tā veidojot pamatu Austrijas Monētu kaltuves aizsākumiem. Savā bagātajā un ilgajā vēsturē Austrijas Monētu kaltuve ir saražojusi daudzas Eiropas slavenākās un plaši izmantotās monētas, tostarp zelta kronas, guldeņus, dukātus un sudraba monētas, kā Marijas Terēzes tāleri. Daudzas no Austrijas Monētu kaltuves emitētajām zelta monētām plaši izmantoja tirdzniecībā Austroungārijas impērijas laikā, bet sudraba tāleri kļuva par vienu no visvairāk kaltajām un plašāk izmantotajām sudraba monētām pasaules tirdzniecībā laika no 1750. gada līdz 20. gs. 50. gadiem. Šodien monētu kaltuve ir vislabāk pazīstama ar Eiropā vispieprasītāko investīciju dārgmetāla monētu, zelta un sudraba „Filharmonika”, ražošanu.